Венера 14 е автоматичен космически апарат, изстрелян от СССР на 4 ноември 1981 г. в 05:31 стандартно

...
Венера 14 е автоматичен космически апарат, изстрелян от СССР на 4 ноември 1981 г. в 05:31 стандартно
Коментари Харесай

4 ноември 1981 г. - СССР изстрелва автоматичния космически апарат Венера 14

" Венера 14 " е автоматичен космически уред, изстрелян от СССР на 4 ноември 1981 г. в 05:31 стандартно време с цел проучване на Венера. Общата маса на апарата е 760 кг. Спускаемият модул навлиза в атмосферата на планетата на 5 март 1982 г. Осъществено е меко кацане в осветената част на планетата, като Слънцето се намира покрай зенит. Апаратът каца на повърхността в 05:17 ст. вр. на място с координати 13,15° с. ш. и 310° и. д., наоколо до издигната област наречена регион Феба и на към 950 km в югозападна посока от " Венера 13 ".

Спускаемият модул е сходен на тези в предходните три задачи и е херметично изолиран. Налични са топлинен щит и три съществени парашута намаляващи скоростта на апарата от орбитална до свободно рухване. В долната част е инсталиран пръстен, поглъщащ силата на удара с повърхността на планетата. Във вътрешността се намира охладителна система, поддържаща работна температура за естествена работа на инструментите и информационната система. В горната част е инсталирана спираловидна антена. Данните от спускаемия модул биват излъчени към орбиталния модул на орбита към Венера, който ги ретранслира към Земята. Проведените измервания включват химичен и изотопен разбор на газовете в атмосферата на Венера, профили на осветеността и определяне на наличността на светкавици. Оборудването включва и телевизионна камерa, рентгенов флуоресцентен спектрометър, сонда за лекомислен материал, апарат за определяне на механичните свойства на повърхността и сеизмометър.

Снимките на повърхността разкриват плоски скални плочи и мрачен тънък материал. С помощта на механичната сонда част от този материал е оценен спектрографски навътре в апарата, разкривайки скали сходни на океански базалт.

Апаратът действа в продължение на 127 минути макар че са предивидени към 32. Измерено е атмосферно налягане от 84 атмосфери (8,5 MPa) и температура от 457 °C.

Какво още се е случило на днешната дата?

Събития

1429 г. - Арманяк-бургундска революция: Жана д'Арк освобождава Сен Пиер льо Мутие.

1501 г. - Катерина Арагонска (по-късно първа брачна половинка на Хенри VIII) среща Артър, принц на Уелс (на портрета), по-възрастният брат на Хенри VIII, за който по-късно същата година се омъжва.

1576 г. – Осемдесетгодишната война: Във Фландрия, Испания превзема Антверпен (и след три дни града е съвсем разрушен).

1783 г. - Симфония № 36 на Волфганг Амадеус Моцарт (на портрета) и изпълнена за пръв път в Линц, Австрия.

1798 г. - Започва руско-османската обсада на о. Корфу срещу французите.

1842 г. – Ейбрахам Линкълн се дами за Мари Тод.

1848 г. – Във Франция е приета конституцията на Втората френска република.

1856 г. – В Галац се организира първата конференция на страните, извършващи корабоплаване по Дунав.

1906 г. – Съставено е двадесет и седмото правителство на Княжество България, отпред с Димитър Петков.

1912 г. - Балканската война: Започва Битката при Чаталджа – първият опит на българите да преодолеят защитната линия на османската Чаталджанска войска на подстъпите към столицата Константинопол.

1913 г. – В България е учреден Върховен административен съд.

1918 г. – Първата международна война: Австро-Унгария подписва акт за капитулация.

1922 г. – В Египет, английския археолог Хауърд Картър открива гробницата на фараона Тутанкамон в Долината на царете.

1942 г. – Втората международна война: Втората борба при Ел Аламейн (Северна Африка) приключва с победа на британската армия над войските на Хитлеристка Германия.

1945 г. – Ръководителят на българските комунисти Георги Димитров се завръща от Москва в България след 22-годишна емиграция.

1946 г. – Влиза в действие уставът на ЮНЕСКО, утвърден от двадесет страни.

1950 г. – В Рим започва подписването на Европейската спогодба за отбрана правата на индивида и главните свободи.

1952 г. – Създадена е Българската търговско-промишлена палата.

1952 година – Дуайт Айзенхауър е определен за 34-и президент на Съединени американски щати.

1956 г. – Съветски военни сили нахлуват в Унгария, с цел да потушат избухналото на 23 октомври въстание срещу комунистическия режим; хиляди са убити и ранени, а съвсем четвърт милион напущат страната.

1962 г. – На пленум на ЦК на БКП Антон Югов е освободен от поста министър-председател на България, а Вълко Червенков е изключен от БКП.

1979 г. – Ирански гвардейци завладяват посолството на САЩ в Техеран и държат повече от 440 дни 90 заложници, 63 от които са американци.

1980 г. – Роналд Рейгън е определен за 40-и президент на Съединени американски щати.

1995 г. – Министър-председателят на Израел, Ицхак Рабин, е смъртоносно прострелян на площад в Тел Авив от израелски студент.

2004 г. – САЩ признава Република Македония под конституционното и име.

2008 г. – Барак Обама става първият афроамериканец, който печели изборите за президент на Съединени американски щати.

2015 г. – Министър-председателят на Румъния, Виктор Понта, подава оставка след 20 хиляден митинг, по отношение на нещастието в дискотека Колектив, при която умират над 30 души, а 140 са тежко ранени.

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР